Amerika’da Çalışan Türkler

Ekonomik düzey olarak dünyanın en gelişmiş devletlerinden biri olan Amerika, dünyanın neredeyse her ülkesinden göç almayı başarmış durumda. Teknoloji konusunda gelişen imkanları ve iş sahalarının yanı sıra üniversite açısından da son derece başarılı bir konumda bulunması göçmenleri heyecanlandırmaya yetiyor da artıyor. Ülkenin yaptığı yasal düzenlemeler neticesinde, nitelikli göçmen projesi ile iş gücünden ziyade beyin göçünü teşvik ediyor.
Ülkenin birçok eyaletinde yoğun olarak yerleşen Türklerin ekonomik anlamda iyi düzeylere ulaştığını söylemek mümkün. Milli gelirin bir hayli yüksek olduğu ülkede Türklerin de nitelikli bir statüye ulaşması hiç de zor olmamış. Birçok ülkede olduğu gibi gıda ve tekstil sektörü üzerinde söz sahibi olmayı başaran Türklerin yüksek vasıflı meslek statüsünde de iyi konumlarda olduğunu söylemek mümkün.
Amerika’da çalışan Türkler incelendiğinde sevindirici bir sonucun ortaya çıktığını söylemek mümkün. Gelir açısından son derece iyi bir konuma ulaşmış Türklerin, birçok dev şirketin bünyesinde yönetici konumunda yer alması da umut verici. Avukat, doktor, mühendis, mimar, resmi polis, bankacı, borsacı ve bilim adamı gibi birçok nitelikli statüde Türk’ün aktif olarak iş hayatında kendine yer edinmesi Türklerin topluma entegrasyonunu bir hayli hızlandırmış.
Amerika’nın oldukça gözde semtlerinde oturabilecek kadar yüksek düzeyde gelire ulaşmış Türklerin varlığı ve milli kimliğine sahip çıkışı, yeni göçmenler için de umut kaynağı olarak yorumlanıyor. Özellikle akademik anlamda 2000li yılların sonlarına doğru gelişim gösteren Türk nüfusunun, nitelikli bir statüye ulaşması Amerika’nın yasal düzenlemeler ile ulaşmak istediği sonucun canlı bir örneği niteliğinde.

Amerika’da Türk personel arayanlarla Amerika iş ilanları arayanları sayfamıza ilanları incelemek ve ilan vermek üzere bekleriz.

TRT Belgesel tarafından yayınlanmış bir video:

Etiket Bulutu

kebapci erkek berberi temizlik pizza ustası restorant lokanta aşçı döner ustası avrupa Berlin arabistan frankfurt türk eleman Duisburg dönerci Stockholm usta yurtdışı pizzacı türk almanca lahmacun berber Turizm kaynakçı Londra iş arıyorum kuaför şoför Zürih pide kebab döner pizza türk isci basel Riyad mutfak insaat garson Stuttgart switzerland kebap paris zürich

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir