Amerika’da Yaşayan Türkler ve iş hayatı

Dünyanın süper gücü olma statüsünü elinde bulunduran Amerika’nın vatandaşlık konusunda çok ciddi yaptırımlarda bulunduğunu aşikar. Ekonomik düzey olarak en başarılı ülkeler arasında gösterilen Amerika’nın sürekli olarak artan göçmen nüfusunda niteliğin artırılması adına yasal düzenlemelere gidildiğini söylersek hiç de yanlış olmaz. Özellikle beyin göçünü etkin kılmak isteyen Amerika, bu konuda ciddi yaptırımlarda bulunuyor. Dünyanın en gelişmiş üniversitelerini de bünyesinde bulunduran Amerika, beyin göçünü bu doğrultuda kolay bir şekilde sağlayabiliyor.

Amerika’da yaşayan Türkler incelendiğinde belli eyaletlerde yoğun bir yerleşimden söz edilebilir. New York, Florida, Ohio, Virginia, Michigan gibi Amerika’nın gelişmiş eyaletlerinde yaşamlarını devam ettiren Türklerin sosyoekonomik düzey olarak bir hayli ilerlediğini söyleyebiliriz. 2000’li yılların etkisiyle artış gösteren göçmen nüfusun içerisinde Türklerin de bir hayli bulunduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Türk nüfusunun 450 bin dolaylarına ulaştığı söylenmektedir.
Amerika’da yaşayan Türklerin birçoğunun vasıflı meslek statülerinde bulunması, halka entegrasyonunu hızlandırmış. Doktor, mimar, avukat, bankacı, bilim adamı, tekstil sektörü çalışanları, sporcu, modacı, mühendis gibi birçok meslek grubunda nitelikli çalışan statüsünde yer alan Türklerin, gelir düzeyi olarak oldukça iyi bir konumda olduğunu söylemek mümkün.

Dünyanın en gelişmiş ülkesi Amerika’da yaşayan Türklerin örf ve adetlerini korumaya yönelik çalışmalarda bulunduğunu söylemek de yanlış olmaz. Türklerin yoğun olarak yaşadığı eyaletlerde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk festivalleri toplum içinde yerini almış Türklerin tanışması ve adetlerini unutmaması adına güzel bir çalışma olarak dikkatleri çekiyor. Ülkede birçok büyük firmada yönetici pozisyonunda Türklerin yer alması da gelecekteki yatırımcıları ve göçmenleri heyecanlandırıcı bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Amerika’da yaşıyorsanız ve Türk bir personele veya Türk bir işverene ulaşma ihtiyacınız var ise amerika iş ilanları sayfasından hemen iş ilanlarına bakabilir veya yeni bir iş ilanı ekleyebilirsiniz.


Etiket Bulutu

dönerci garson Zürih lokanta döner ustası frankfurt almanca usta erkek berberi Duisburg kuaför iş arıyorum switzerland pizza ustası mutfak insaat pizzacı Turizm Berlin basel türk türk eleman yurtdışı şoför döner türk isci temizlik kebapci avrupa Londra aşçı lahmacun paris kebab kebap pide Stockholm Riyad Stuttgart kaynakçı restorant zürich pizza berber arabistan

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir