Avusturya’da Türkler ve Çalışma Hayatı

İkinci Dünya Savaşından ayrılan Avusturya’nın ekonomiyi canlandırma adına aldığı önlemlerin başında şüphesiz Türklerin işçi göçü olarak kullanılması yer alıyordu. 70’li yıllarda başlayan bu akım 90’lı yıllara kadar varlığını sürdürdü. Bu politikanın kısa süreli bir çalışma neticesinde ülkeye milli gelir getirilmesi adına yapıldığı düşünülse de Avusturya’ya taşınan Türklerin geri dönmemesi dikkat çekici bir unsur olarak beliriyor.

Türklerin Avusturya’da yaşayan en büyük azınlık grup olması, statü konusunda herhangi bir farklılığa sebebiyet vermese de, ülkenin en büyük ikinci azınlık grubu olan Almanlar tarafından baskı gördüğüne dair haberler konuşulmakta. Türklerin de bu konudan muzdarip olduklarına dair söylemlerde bulunması Avusturya’ya yerleşme planları kuran Türkler için bir engel olarak gözüküyor.

Avusturya’da çalışan Türklerin eski dönemlerde yüksek kazançlar elde ettiği bilinen bir gerçek. Nitekim yapılan araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. Ancak ülkeye göç eden ve burada yaşamını devam ettiren Türklerin yüksek vasıflı mesleklerde aktif olarak rol almada yetersiz kalması, beklenen bu ücretlerin giderek düşmesine sebebiyet vermiş durumda. Hayal edilen yüksek tutarların, eskilerde kaldığına dair bilinç giderek yayılıyor.

Avusturya’da yaşamını devam ettiren ve kazanç için çalışan Türklere dair çok ilginç detaylar bulunmuş durumda. Türklerin kazanç konusunda Avusturya kökenli vatandaşların bir hayli gerisinde kalması istatistiki verilere de yansımış durumda. Halkın Avusturya kökenli vatandaşlarında ev alma oranı %55’lere ulaşırken Türklerin bu rakamda %15’lerde kalması gelir açısından bir fikir oluşturabilir.


Etiket Bulutu

Riyad Turizm Stuttgart almanca mutfak türk isci paris avrupa Berlin switzerland döner Zürih Stockholm kebab temizlik türk eleman restorant dönerci insaat garson pide şoför Londra kaynakçı aşçı zürich lokanta iş arıyorum türk erkek berberi kebapci frankfurt döner ustası lahmacun Duisburg berber yurtdışı kuaför basel pizza pizza ustası pizzacı kebap usta arabistan
2 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir