Avusturya’da Yaşayan Türkler ve iş bulma

Avusturya’nın ikinci dünya savaşının ardından 1964 yılında karşılıklı anlaşma yoluyla Türkiye’den işçi alımına imza attığı bilinmektedir. Ülkede halen hayatını devam ettiren vatandaşlarımızın birçoğuda bu dönemde ülkeye yerleşen insanların yakın akrabaları olması dikkat çeken bir durum. 183 bin Türk vatandaşının yaşadığı Avusturya’da ekonomik durumun Türkiye’ye oranla bir hayli iyi olması geri dönüşlerin gerçekleşmemesinde temel neden olarak gösteriliyor.

2009 yılında yapılan araştırmalar neticesinde Avusturya’da yaşayan Türkler hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Ülkede yaşayan Türklerin %68’inin mecburi statüdeki eğitimine ilave bir eğitim almadığı görülüyor. Türkiye’den göç eden kadınların yaklaşık olarak %39’u çalışma hayatında aktif olarak rol üstleniyor. Halen ülkede yer alan en büyük azınlık grup olarak dikkatleri çekmeyi başaran Türklerin nüfusundaki artışa karşın Avusturya’da herhangi bir sosyal reform hazırlığından söz edilmesi mümkün değil.

Avusturya’nın resmi nüfusu 8 milyondan biraz fazla. Bu toplam nüfusun 180 binlik kısmını Türkler oluşturuyor. Ülkenin Türklerden sonra en kalabalık azınlık grubunu Almanlar oluşturuyor. Yapılan araştırmalar 70, 80 ve 90’lı yılların Avusturya’da çalışarak para biriktirme devrinin çok geride kaldığını gösteriyor. Bu sebeple gerçekleşen göç hızında çok ciddi bir yavaşlamanın gözlemlendiğini ve hatta geri dönüşlerin de yaşandığı söylenmektedir.

Yine ülkede yapılan araştırmalar doğrultusunda Türk bir bireyin Avusturyalı bir bireye oranla %14 daha işsiz kalma durumunun bulunması dikkat çekici bir unsur olarak yorumlanmaktadır. Halkın Avusturya kökenli vatandaşlarında ev sahibi olma oranı %55’lere ulaşırken Türklerde bu rakamın %15 olarak tespit edilmesi de Türklerin ekonomik durumu hakkında bilgi verici bir statüdedir.

Türk nüfusunun bu kadar fazla olmasına bağlı olarak Türk işverenler işe iş arayan Türklerin birlikte çalışma olasılığı da artıyor. Siz de Avusturya’da iş veriyor veya iş arıyorsanız Avusturya iş ilanları sayfasına bakabilir ve ücretsiz ilan ekleyebilirsiniz.

13 Yorum var “Avusturya’da Yaşayan Türkler ve iş bulma

  1. 25 senelik bayan kuaförüyüm..viyanada yapmak istiyorum bu işi ..acil cevap bekliyorum ….bana ulaşın lütfen

  2. İş kurmak ısteyen ve calışmak isteyen arkadaslar her turlu araci işleriniz yapılır tlfn numaram: +436765628814

  3. Şu an Avusturya’da yım ve iş arıyorum yardımcı olun lütfen uzun süre Türkiye’de barmenlik yaptım

  4. merhaba kimyagerim eşimde maliyeci, avusturyada yaşamak istiyoruz. ingilizcemiz var almancada ögreniyoruz

  5. mhb ben riza avursturya da yaşıyorum kaynak ustasiyim argon 7018 6013 her türlü kayank işi yaparim lütfen yardimci olun

  6. Merhaba ben ismakinasi operatoruyum avusturalyada çalışmak istiyorum orda kalacak yerim var
    Yardımcı olacak kimse varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turk eleman