Bulgaristan’da Eğitim

Batı tarafımızda ülkemize komşu olan bir ülke olan Bulgaristan’da yükseköğrenim seviyesinde eğitim görmekten bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde Bulgaristan göçmenleri sayıca hayli fazla ve memleketin her köşesinde rastlamak da mümkün olduğu için pek çok kişi Bulgar kültürüne yabancı değildir. Hatta bir kesim de yuva kurma münasebetleri nedeniyle Bulgar kültürünü daha da yakından tanıma fırsatını elde etmiştir. Bunun yanı sıra Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca olmasına rağmen ülkede hakim konuşma dillerinden birisi de Türkçedir.

Daha iyi anlaşılması adına bu konuyu rakamlarla ifade edeyim. 8 milyonluk ülkenin yaklaşık %10’u Türk’tür. Yani günlük konuşma dili olarak Türkçe kullanmaktadır. Hal böyle iken Bulgaristan’da yaşamak bizler için hiç de zor olmamaktadır.

Eğitim almak açısından hiç zorluk çekmeden gidip yaşanabilecek bir ülke olan Bulgaristan özellikle 2007 senesinde Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra ülkede gözle görülür bazı ekonomik değişiklikler yaşanmıştır. Haliyle bu durum sosyal yaşantıda da etkilerini göstermiştir.

Yükseköğrenimin yabancı dil öğrenebilmek için en ideal dönem olduğu düşünüldüğünde yurtdışında eğitim almak kulağa hoş gelmekten çıkıp, mantıklı bir seçim olmaktadır. Üstelik Bulgaristan’ın ülkemize yakın olması ve hatta ucuz maliyetler de işin içine girdiğinde daha cazip bir tercih haline gelmektedir. Üniversitelerin öğrenci değişim programları ile her yıl ülkemizden giden öğrenciler de mevcuttur.

Ülkede belli başlı teknik üniversitelerin yanı sıra Sofya, Varna, Stara, Plovdiv, Ruse, Plevenyanı ve Zagora gibi uluslararası platformlarda kendini kanıtlamış devlet şehir üniversiteleri de bulunmaktadır. Üniversiteye girişte herhangi bir sınav puanı şartı yok. Okutulan hazırlık sınıfları İngilizce ve Bulgarca olmak üzere iki dilde eğitim veriyor ve en önemlisi de herhangi bir Bulgaristan üniversitesinden aldığınız diplomanın YÖK denkliği var!

Sonuç itibariyle Bulgaristan Türk öğrenciler için gerek lisans olsun gerekse yüksek lisans olsun, yükseköğrenim için en ideal ülkelerden birisidir.

Bulgaristan’da yaşayan Türkler veya orada kalmaya devam etmek isteyen öğrenciler için Bulgaristan iş ilanları sayfamız bulunmaktadır. Sizde iş ilanı bulabilir, ücretsiz iş ilanı ekleyebilirsiniz.


Etiket Bulutu

pizza pide kaynakçı kebab erkek berberi insaat lokanta basel frankfurt türk eleman switzerland avrupa zürich temizlik paris Zürih Berlin Riyad aşçı Stuttgart iş arıyorum Duisburg kuaför Turizm arabistan mutfak yurtdışı döner pizzacı kebap almanca döner ustası türk lahmacun berber kebapci şoför Stockholm Londra usta restorant pizza ustası dönerci garson türk isci

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir