Danimarka’da Türkler ve iş hayatları

Diğer Avrupa ülkeleri gibi Danimarka’da da birçok Türk vatandaşı yaşamakta ve çalışmaktadır. Yarısından fazlası çifte vatandaşlık almış olan bu vatandaşların dönem dönem yoğun olarak kesin dönüşler yaptığını ve genç nüfusn yaşlı nüfusa göre Türkiye’ye dönme oranının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Danimarka’nın toplam nüfusu 6 milyona yakınken bunların 60 binini ve en fazla göçmen vatandaşlarını Türkler oluşturmaktadır.

Türk vatandaşlarının Danimarka’da yoğun olarak yaşadıkları şehirler Kopenhag, Aarhus, Høje-Taastrup, Ishøj, Brøndby, Albertslund’ dur. Danimarka’da yaşayan Türkler çok sayıda dernekler kurmuş ve biraraya gelmeye çalışmaktadır. Bunlar etkileşimi arttıracak iş, etkinlik, kadın dayanışması, dini bütünlük üzerine kurgulanmış derneklerdir. Danimarka’da üniversite eğitiminin yanısıra çalışmak isteyen kişiler ise yılların verdiği tecrübe ile iyi işler bulabilir. Ancak Türk vatandaşları orada bir dayanışma sergileyerek hem işveren hem çalışan olarak birlikte olabilirler. Danimarka’da iş arayan Türkler ve işverenleri biraraya getirmek adına danimarka iş ilanları sayfası yayına girmiştir. Herkes ücretsiz olarak iş ilanı verebilmektedir.


Etiket Bulutu

kebapci iş arıyorum lahmacun temizlik frankfurt lokanta döner paris pizza basel berber türk isci insaat erkek berberi kebab kaynakçı avrupa restorant pizza ustası garson aşçı Berlin switzerland Londra türk Riyad Turizm usta zürich döner ustası türk eleman Stuttgart pide almanca kuaför arabistan şoför Duisburg yurtdışı kebap mutfak Zürih Stockholm dönerci pizzacı
2 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir