Danimarka’da Türkler ve iş hayatları

Diğer Avrupa ülkeleri gibi Danimarka’da da birçok Türk vatandaşı yaşamakta ve çalışmaktadır. Yarısından fazlası çifte vatandaşlık almış olan bu vatandaşların dönem dönem yoğun olarak kesin dönüşler yaptığını ve genç nüfusn yaşlı nüfusa göre Türkiye’ye dönme oranının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Danimarka’nın toplam nüfusu 6 milyona yakınken bunların 60 binini ve en fazla göçmen vatandaşlarını Türkler oluşturmaktadır.

Türk vatandaşlarının Danimarka’da yoğun olarak yaşadıkları şehirler Kopenhag, Aarhus, Høje-Taastrup, Ishøj, Brøndby, Albertslund’ dur. Danimarka’da yaşayan Türkler çok sayıda dernekler kurmuş ve biraraya gelmeye çalışmaktadır. Bunlar etkileşimi arttıracak iş, etkinlik, kadın dayanışması, dini bütünlük üzerine kurgulanmış derneklerdir. Danimarka’da üniversite eğitiminin yanısıra çalışmak isteyen kişiler ise yılların verdiği tecrübe ile iyi işler bulabilir. Ancak Türk vatandaşları orada bir dayanışma sergileyerek hem işveren hem çalışan olarak birlikte olabilirler. Danimarka’da iş arayan Türkler ve işverenleri biraraya getirmek adına danimarka iş ilanları sayfası yayına girmiştir. Herkes ücretsiz olarak iş ilanı verebilmektedir.


Etiket Bulutu

temizlik Berlin avrupa kaynakçı iş arıyorum Stockholm kebapci şoför lokanta almanca türk isci Zürih zürich usta arabistan aşçı switzerland erkek berberi kebab yurtdışı döner ustası restorant Londra Stuttgart türk basel kebap berber Turizm pizza ustası paris pide pizza mutfak insaat dönerci Riyad frankfurt garson lahmacun Duisburg kuaför türk eleman pizzacı döner
2 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir