Danimarka’daki Türklerin Yaşamı

Danimarka Avrupa’nın en büyük ve gelişmiş ülkeleri arasında yerini alıyor. Eskimeyen ve ülkeye görsellik anlamında büyük zenginlikler katan tarihi sarayları, kiliseleri ile insanların en fazla göç ettiği ülkelerin başında yer alıyor. Bu kadar büyük göçlerin gerçekliği bir ülkenin, bu kadar ilgi çekici bir konuma ulaşmasının ardındaki nedenleri iyi bir şekilde irdelemek gerekiyor. Ekonomik reformların çok yoğun bir çalışmanın ardından hayata geçirilmesi, yüksek yaşam standartları nedeniyle gelişmekte olan ülkelerden çok sayıda göç alan Danimarka’da yaşayan Türkler hakkında söz etmemek ise olmaz.

Danimarka’ya yerleşebilmek için bordo pasaporta sahipseniz Schengen vizesine sahip olmanız ilk aranan kriterlerin başında yer alıyor. Tabi yeşil, kırmızı ve gri pasaport sahiplerinin böyle bir vizeye ihtiyacı olmuyor. Bu kişiler 6 ay içinde 3 aylık süreyi aşmamak kaydıyla hiçbir vizeye gereksinim duymadan Danimarka’ya seyahat etme imkanı bulabiliyor.

Ülkede konuşulan diller her ne kadar çeşitli olsa da İngilizce’nin toplumun neredeyse her kesimi tarafından bilindiğini söylersek hiç de yanlış olmaz. Danimarka’da yaşayan Türkler’in de İngilizce konuşmaya bir hayli alıştığını söylesek hiç de yanlış bir tabir olmaz. Oldukça başarılı bir şekilde entegre olmuş ve toplum ile iç içe yaşayan Türkler’in, muhafazakar kanatının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

2012 yılında Türklerin Danimarka’dan geri dönüş yapmasının temelinde ülkenin yabancı uyruklular için hazırladığı sosyal düzenlemeler ilgi çekiyor. 2012 yılında tespit edilen değerlere göre 675 Türk vatandaşı Danimarka’dan kesin olarak geri dönüş yapmış vaziyette. Geri dönüş yapmak isteyenlere karşı ödenen ücret de bu dönüşlerin hızlanması için önemli bir zemin hazırlıyor.

Yaklaşık olarak 60 bine ulaşan Türk nüfusu, ülkenin en büyük azınlık grubunu oluşturuyor. Ülkenin 5 milyonu aşan nüfusuna oranla bu rakamın her ne kadar küçük olduğu söylense de milliyetçi grupların Türklere karşı bakış açısı pek de ılıman değil. Ülke de Avrupa’daki en katı göçmen karşıtı yasaları faaliyete geçirerek adeta etnik grupların varlığından rahatsız olduğunu dile getirdi.


Etiket Bulutu

döner Stockholm Zürih pizzacı kuaför basel almanca lokanta avrupa yurtdışı lahmacun restorant şoför döner ustası pide Stuttgart kebap türk isci iş arıyorum frankfurt pizza ustası aşçı Riyad temizlik erkek berberi Londra pizza insaat türk eleman Berlin Duisburg türk kebab switzerland zürich arabistan berber dönerci garson kaynakçı Turizm usta kebapci mutfak paris

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir