Fransa’da çalışma hayatı ve iyi bir iş bulmak

Politika üzerine konferans ve bilimsel araştırma ve sunum gibi uygulamaların gerçekleştiği ekonomik birleşim etkinliği olan G8 zirvesi, her sene dünya ekonomisinin %65 – %70’ini oluşturan 8 büyük ülkeden çok sayıda temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilir. Bu ülkelerden birisi de Fransa. Sözü getirmek istediğim yer Fransa’nın dünyadaki büyük ekonomilerin başında gelmesidir.

İnsan hakları konusunda ciddi yaptırımların uygulandığı, örnek gösterilen bir yargı ve kamu idare sisteminin olduğu Fransa’da vatandaşlar için yaşam oldukça kolay, tabir yerindeyse hayat adeta cennettir. Ülkemizden de gurbetçi diye tabir edilen iş için Fransa’da bulunan yaklaşık 300.000 insan vardır. Aktarılan ifadelere bakılırsa Fransa’da dolgun maaşlı iş bulmak hiç de zor değildir.

Ciddi oranda turist ziyaretinin de yaşandığı ülkede kişi başına düşen milli gelir 44.000 civarındadır. Ülkemizde bu durumun 10.000 dolaylarında olduğu düşünüldüğünde, kabaca Fransa’nın üç kat daha güçlü ekonomisi olduğunu söylemek mümkündür. Peki bu ne demektir? Biraz daha açacak olursak burada aldığınız maaşı 3 kat arttırarak harcayabilmek Fransa’da mümkün haldedir.

Ülkenin Paris’ten sonraki en büyük şehirleri Marsilya, ve Lyon’dur. Marsilya çok sayıda varoşlardam oluşur. Hemen aklınıza olumsuz şeyler gelmesin. Çünkü bu kesim eğitim almış ve profesyonel çalışma hayatına adapte olmuş bireylerden oluşur. Tulus sanayileşme bakımından daha öndedir. Fabrika sayısı çok fazla olup ortalama bir ev kirası ülke geneline göre yine ortalama değerlerde seyreder. Lyon ise Fransa için Paris’ten sonraki merkezlerinden birisidir. Uluslararası yatırımlarda bulunan şirketler burada çok sayıda temsilcilikler açmıştır. Fransa’da iş başvurusunda bulunacaklar için Lyon gözde kentlerden birisidir.


Etiket Bulutu

berber lahmacun paris basel pizza kaynakçı almanca switzerland lokanta şoför türk pizza ustası türk isci Stockholm Londra usta insaat restorant Zürih aşçı yurtdışı temizlik kebapci frankfurt dönerci iş arıyorum döner ustası Stuttgart türk eleman kuaför Duisburg Riyad erkek berberi arabistan Berlin avrupa kebab kebap garson pide Turizm pizzacı döner zürich mutfak
Bir Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir