Fransa’da Yaşayan Türkler

Yaklaşık 600 bin Türke ev sahipliği yapan Fransa Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olma konumunu koruyor. Geçim kaygısı, akademik gelişim, sosyal sebeplerden ötürü taşınan Türk aileleri burada kendilerine ait düzeni kurmayı başarmış diyebiliriz. Kendilerine ait mahallelerin bulunduğu Fransa’da ticarete de aktif olarak katılmayı başarabilmiş durumda olan birçok Türk ailesinden söz edebiliriz.

Resmi veriler doğrultusunda Fransa’da Türkler yaklaşık olarak Marsilya’da 60 bin, Lyon’da 130 bin, Strasbourg’da 132 bin nüfusa sahip. Araştırmalar doğrultusunda Fransa’da Türk nüfusunun en kalabalık olduğu kent olarak ise 270 bin Türk nüfusuyla Paris dikkatleri üzerine çekmekte. Ülkede yer alan nüfusun kayıtlı olmayanlarla beraber yaklaşık olarak 800 binini Türklerin oluşturduğu düşünülse de devletin resmi dairelerine yansıyan rakam 600 bin dolaylarında.

Fransa’nın değişik kentlerinde Türk mahallelerini gözlemlemek mümkündür. Burada yer alan evler Türkler tarafından tutulmuş, dükkanlar Türkler tarafından işletilmektedir. Bu sayede Türkiye’den binlerce kilometre uzakta Türk örf ve adetleri devam ettirilmektedir. Yemek kültürünün de Fransızlar tarafından sevildiği söylenebilir. Türkler ile Fransızlar arasında dostluk ilişkilerinin gayet iyi olduğunu ve Türklerin artık yabancı statüsünde yer almadığını söylemek de mümkün.

Fransa’da ticari anlamda büyük gelişmeler yaşayan Türk vatandaşlarını gözlemlemek mümkündür. Özellikle inşaat sektöründe ciddi yatırımların gerçekleştirildiği Fransa’da başarılı sonuçlara ulaştığını söylemek mümkündür. 1970’lerde başlayan yolculuğun birçok Türk tarafından kusursuz sonuçlandığını söylemek doğru değilse de Fransa macerasında başarıya ulaşan birkaç Türk ailesi olduğunu söyleyebiliriz.

Fransa iş ilanları sayfasından size uygun bir iş ilanı bulabilir veya iş ilanı ekleyebilirsiniz…


Etiket Bulutu

Stockholm şoför kebapci berber döner ustası Zürih Stuttgart döner erkek berberi aşçı arabistan pizza paris pizzacı yurtdışı pizza ustası avrupa iş arıyorum frankfurt restorant Londra almanca Turizm kebap garson zürich Berlin türk isci basel kaynakçı pide insaat lokanta temizlik switzerland türk eleman Riyad kuaför usta kebab Duisburg dönerci türk lahmacun mutfak
85 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir