Hollanda’da Türk olarak çalışmak ve genel sorunlar

Hollanda’ya çalışmak için göç eden birçok Türk vatandaşımız vatanlarını ve ailelerini özlemek dışında o ülkede de çeşitli zorluklar çekmektedirler. Peki, nedir bu sorunlar?

En başta farklı bir ülkeye olan adaptasyon süreci ve iş temposuna alışmak sonuçta farklı bir ülke ve birçok yeni kural ile karşı karşıyasınız.
Bir diğer sorun çocukların eğitim ve dil sorunları bunlar kısa vadede giderilemeyecek sorunlar maalesef. Bu iki sorun zamanla ve çalışarak halledilebilecek nitelikte diyebiliriz. Aslında size vereceğim bir istatistik ile Türklerin hangi eğitimi tercih ettiğini anlayacaksınız. Hollanda’da yaşayan Türk çocuklarının %67’si düşük orta meslek lisesi veya düşük zekâlı çocukların gittiği özel okullarda eğitim görmeye çalışıyor. Bu oran korkunç derecede yüksek ve bir an önce bu soruna el atılması gerekiyor. Dil sorunu ise iki türden oluşuyor.
Birincisi orada doğan çocukların hem Türkçe hemde Hollanda resmi dili olan Felemenkçeyi nasıl öğreneceği merak konusudur. Oldukça zor ve zahmetli bir iş ile karşı karşıyasınız burada en büyük pay ailelere düşmektedir. İkincisi anne babası ile oraya giden çocukların hem dile hem de ülkeye nasıl ayak uyduracağıdır. Bu sorun bazen psikolojik sorunları da beraberinde getirir maalesef, çocuklar yetişkinler kadar sağlıklı bakamıyor bu konulara, onlar için arkadaşlarından ve ülkelerinden ayrılmak çok büyük bir sorun olabilir.
Yurt dışında çalışmak bazen kulağa hoş gelse de kimi zaman sorunları da beraberinde getirir. Bu tarz sorunlar zamanla aşılacak ve uyum sürecini atlattıkça halledilecek tipte sorunlardır. İlk etapta zorlanmak ve ülkeye alışmak gayet normaldir.


Etiket Bulutu

Riyad usta Londra aşçı berber Turizm döner ustası Stuttgart erkek berberi Berlin türk eleman kebap basel restorant dönerci frankfurt kaynakçı lokanta pide Zürih lahmacun arabistan mutfak avrupa temizlik kebapci paris garson türk almanca döner pizzacı şoför türk isci switzerland insaat yurtdışı kebab pizza Stockholm pizza ustası iş arıyorum Duisburg zürich kuaför
Bir Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir