Hong Kong Türkleri ve iş imkanları

Hong Kong her ne kadar bağımsız bir ülke olarak bilinse de temelde Çin’e bağlı bir bölgedir. Oldukça kalabalık nüfusu ve küçük yüz ölçümü nedeniyle görürken büyülendiğiniz o devasa gökdelenlerin sıkça gözlemlenebileceği bir yer olarak dikkat çeken Hong Kong’ta yaşayan Türk nüfusu da ilgi çekicidir. Her ne kadar Avrupa ülkelerindeki nüfusuna ulaşamasa da hatırı sayılır bir Türk nüfusundan bahsetmek mümkün.

Hong Kong’ta yaşayan Türkler ve sorunları incelendiği takdirde en ilgi çekici başlığı şüphesiz yemek kültürü oluşturmaktadır. Oldukça farklı bir yemek kültürünün hakim olduğu ülkede, Türklerin bu değişikliğe alışması hiç mümkün olmadı. Nüfus olarak bölgesel olarak yoğunluğu sağlayamayan Türklerin restoran tarzı işletmelerde Avrupa’da olduğu kadar etkin olduğunu söylemek biraz güç.

Hong Kong’un en ünlü olduğu konu şüphesiz alışveriş konusunda size sunduğu imkanlardır. Bir hayli geniş marka yelpazesine ev sahipliği yapan ülkede devasa firmaların, dünyanın sadece birkaç yerinde görebileceğiniz büyüklükte mağazalarına tanıklık edebilirsiniz. Özellikle giyim markalarının bu bölgede fazlasıyla tercih edilir ve yaygın olduğu da düşünülürse Türklerin tekstil üzerindeki hakimiyetinin Hong Kong’ta geçerli olduğunu söylemek zor.

Hong Kong’ta tarifiğin soldan akması da Türkiye’den göç eden vatandaşların en çok şaşırdıkları başlıkları arasında yerini almaktadır. İngiltere sömürgesinin hakim olduğu zamanlardan kalan bir gelenek olarak devam eden trafiğin soldan akışı, Türkiye’den göç eden vatandaşların en çok çekindiği başlıklar arasında yerini alsa da kısa sürede alışma gözlemlenmektedir.

Kentte yatırımcıların genelde büyük ölçekli global firmalar olması nedeniyle yeni yatırımcıların sektörde tutunması bir hayli zor gözüküyor. Bu durum Hong Kong’ta yaşayan Türk nüfusunun azlığının bir başka sebebi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Dünya çapında sözü geçecek kadar büyük boyutlara ulaşmış bu firmaların hali hazırda varlığından söz ederken, yeni yatırımcıların şansının olmadığını söylemek bir hayli mümkün.

Hong Kong’ta yaşamın zor olduğunu söylemek gerek. Ekonomik anlamda fazla bir etkinliğinden söz edemediğimiz Türk nüfusunun ekonomik düzeyinin çok da kötü olmadığı belirtmek gerekir. Halkın son derece devasa boyutta bir nüfusa sahip olması ve ayrı bir devlet statüsünde bulunması nedeniyle toprak konusunda sıkıntı çekmesi, yoksul halkın 10-20 metrekarelik evlerde yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Bu durum her ne kadar ilk söylendiğinde şaşkınlıkla karşılansa da durumun abartılmadığını, gerçekten bu boyutta olduğunu belirtmek gerekir.

Sonuç olarak Türklerin, Hong Kong’ta aktif olarak iş hayatında olduğunu söylemek zor. Nüfus olarak da fazla bir çoğunluğa ulaşmayan Türklerin, başarılı birkaç projesinden ziyade başka projelere imza attığını söylememiz imkansız. Bu nedenle Hong Kong’a yerleşmeyi düşünenler arasındaysanız, bu seçeneği tekrar düşünmenizi tavsiye ediliriz.

Hong Kong’da veya çin’de iş arıyorsanız veya iş ilanı vermek isterseniz çin iş ilanları sayfalarına bakabilirsiniz.


Etiket Bulutu

Stuttgart usta lahmacun kuaför türk eleman Zürih mutfak pizzacı Stockholm frankfurt insaat pizza ustası döner ustası basel döner almanca temizlik pide Riyad şoför Duisburg kebab paris kebap aşçı yurtdışı türk isci zürich avrupa Berlin berber kebapci erkek berberi kaynakçı restorant Londra lokanta dönerci arabistan iş arıyorum Turizm switzerland pizza garson türk

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir