İngiltere’de Yaşayan Türkler ve iş olanakları

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere, yüksek yaşam koşulları nedeniyle neredeyse dünyanın her ülkesinden göç almaktadır. Göçmenlere karşı çok sıkı politikalar benimseyen İngiltere’ye çok sayıda Türk vatandaşının göç ettiği bilinen bir gerçek. Ülke genel politika olarak beyin göçünü benimsemekte ve yerleşmeyi düşünen insanlarda eğitimlerinin tamamlanmasını birinci planda tutmaktadır.

1990’lı yıllardan itibaren ülkeye çok sayıda Türk nüfusunun göç ettiği resmi olarak bilinen bir gerçek. Özellikle tekstil alanında çalışan ve büyük firmalarda iyi konumlar elde etmeyi başaran Türk vatandaşlarının genel olarak maddi durumları bir hayli iyi. Yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın süper güçlerinden biri olma vasfını elinde bulunduran İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşı statüsündeki bireylerin sayısının 350 bini bulduğu gözlemleniyor. Göçün en fazla gerçekleştiği ülke olarak ise Kıbrıs dikkatleri çekiyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın ardından gerçekleşen göçler ile artış gösteren Türk nüfusunun elit semtlerde oturma gücüne sahip olabilmesi dikkatleri çekiyor.

50 yılı aşkın bir süredir İngiltere’de yaşayan Türklerin artık tam anlamıyla topluma entegre olduğunu söyleyebiliriz. Sosyoekonomik düzeyde gelişme kateden Türklerin, çok çeşitli sektörlerde aktif olarak rol üstlenmesi bir hayli dikkat çekici. Özellikle beyin göçü konusunda ciddi olarak yatırım yapan ülkenin, Türkiye kökenli vatandaşlar için de bu politikayı başarı ile uyguladığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Ülkede yaşayan Türklerin birbiri ile yardımlaşarak ilerlemesi toplum içinde iyi bir konuma sahip olabilmek için yapılmış akıllı yatırımların arasında yer alıyor. Özellikle ekonomik olarak güçlenmiş yatırımcıların kimliklerine sahip çıkmaları, Türklerin toplum tarafından benimsenme sürecini hızlandırmış. Ekonomik olarak da refaha ulaşmayı başaran Türk nüfusunun artık İngiliz toplumunun bir parçası olduğunu söylemek oldukça mümkün.

İngiltere’de iş yapan Türk firmalar ve bu firmalara ait ingiltere iş ilanları sayfasına göz atabilirsiniz.

Etiket Bulutu

türk pizza ustası dönerci lokanta arabistan lahmacun kaynakçı Riyad aşçı kuaför avrupa Stockholm iş arıyorum mutfak kebab zürich almanca insaat Turizm temizlik restorant türk isci paris döner Stuttgart pizzacı türk eleman Duisburg kebap erkek berberi basel usta frankfurt Zürih Berlin garson Londra switzerland döner ustası kebapci pide berber pizza şoför yurtdışı
4 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir