Irak’ta iş bulma ve çalışma hayatı

Ülkemizin de komşusu olan Irak Asya’da yer alıp güneyde Hint Okyanusu’na kıyısı olan bir ülkedir. OPEC kapsamında petrol ihracatı yapan ülkeler arasındadır.

Yakın geçmişimize kadar henüz suların durulmadığı, mezhep çatışmalarının ortasında kalan bir ülkedir. Ne yazık ki kaderi çok parlak olmamıştır. Bir İslâm ülkesi olmasından ötürü insanlarının en önemli özellikleri hiç kuşkusuz misafirperverlikleridir.

Ülkedeki iç çatışmaların bitmesi ve ABD’nin askerlerini çekmesiyle Irak’ta her şey adeta sil baştan başlamıştır. Başkent Bağdat başta olmak üzere Musul, Erbil, Kerkük gibi önemli şehirlerde inşaat, yapılaşma ve endüstrileşme tekrar başlamıştır. Hatta ülkemizden Irak’a inşaat malzemesi satmak için bazı büyük firmalar Gaziantep, Diyarbakır gibi şehirlerde yeni stok sahaları veya üretim tesisleri kurmuşlardır. Ülkenin güneyinin küçük bir kesiminde ise balıkçılık geçim kaynağı olmuştur. Bu yönüyle Irak civar coğrafyada jeopolitik öneme sahip olan ülkelerden biridir.

Irak’ta yaşayan Türklerin sayısı 3 Milyonu geçmiştir. Ülkenin toplam nüfusunun 36 Milyon olduğu dikkate alındığında hiç de azımsanacak bir oran değildir bu! Ülkemizden çalışmak için dönemlik olarak Irak’ın çeşitli kentlerine göç etmiş insanlar da bulunmaktadır.

Bilindiği gibi Irak Türkiye vatandaşları için vizesiz gidilen ülkeler kapsamında. Sadece kimliğiniz ve pasaportunuzla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Irak’ta iş bulmak konusunu da netleştirmek istiyorum. Sanılanın aksine ülkede işsizlik aman aman denilecek kadar değildir. Bakmayın yıllardır basının bize hep olumsuz yansıttığına. Tahıl ihracatı yapan bir ülkedir Irak. Üretim ekonomisi olan ülke her zaman çalışana ihtiyaç duyar.

Irak’ta Türkler daha çok Türk inşaat firmalarında çalışmaktadırlar. Bu kişiler genelde Türkiye’den kalifiye olarak giden usta ve ustabaşılardan oluşmaktadır. Türkiye’den Irak’a çok sayıda mühendis’te gitmektedir. Irak’ta yaşanan olaylardan dolayı şuan orada çalışan Türkler güzel kazançlar elde etmektedirler.


Etiket Bulutu

usta paris arabistan kebapci türk isci temizlik pizzacı erkek berberi Stuttgart pizza garson şoför basel switzerland Berlin Zürih kebab avrupa kaynakçı berber Riyad almanca kebap lahmacun Londra Turizm Duisburg insaat frankfurt pide aşçı türk eleman zürich restorant kuaför yurtdışı dönerci Stockholm mutfak döner ustası iş arıyorum döner türk lokanta pizza ustası

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir