İspanya’da Türkler

Türklerin en fazla tercih ettiği başka bir ülke İspanya’dır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yaklaşık olarak 5 bin Türk vatandaşının İspanya’da ikamet ettiği gözlemlenmiştir. Genellikle Madrid, Barcelona gibi kentlerde yoğunlaşan Türk nüfusu toplam nüfusa oranla oldukça küçük bir paydayı temsil etmektedir.

Mutfak kültürü olarak İspanyollar Türklere fazlasıyla benziyor. Baharatlı, zeytin yağlı birçok yemek türünün Türk mutfağıyla ortak bir karakter sergilediğini söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Olağanüstü mimarisiyle herkesin takdirini toplamayı başarmış İspanya’da yaşam da bir hayli güzel. Buraya gelen Türklerin birçoğu halinden fazlasıyla memnun.

İspanya’da Türklere karşı bir ön yargının olduğu gerçeği yadsınamaz. Ancak zaman içerisinde ülkeye yerleşen Türklerin ılıman yaklaşımlarıyla tabu bir miktar kırılmışa benziyor. Ahlaklı ticaret anlayışı ve sıcak kanlı davranışlarıyla İspanyollara karşı yapıcı tavır sergileyen göçmen vatandaşlarımız sayesinde Türkler hakkında görüşler olumlu bir şekil almaya başlamış bile.

İspanya milli gelir açısından Türkiye için telaffuz edilen rakamın oldukça üzerinde bir milli gelir istatistiğine sahip. 30 bine yaklaşan milli gelir ile dünyanın en varlıklı ülkeleri arasına girmeyi başaran İspanya’da Türkiye’de iş sıkıntısı çeken mesleklerin iş bulabilme olanağı ise yüksek. Ülkenin geçtiğimiz yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılar yerini refah ortamına bırakmışa benziyor.

Kısacası İspanya’da diğer büyük Avrupa ülkeleri kadar konuşulmasa da Türkiye’nin göç tercih listesine girmeyi başarabilmiş ülkelerin başında yer alıyor. Her ne kadar kısıtlı bir nüfus ile İspanya’da yaşamını devam ettirseler de, İspanya’da ticari anlamda büyük başarılar elde etmiş Türklerden söz etmek mümkün.

Sizde İspanya’da iş arıyorsanız, ispanya iş ilanları sayfamıza bakabilir hemen ücretsiz ilan verebilirsiniz.

6 Yorum var “İspanya’da Türkler

  1. İspanya’da 15 yıldır yaşıyorum, ama yazıyı yazan kişinin ispanya hakıında en ufak bir bilgisi yok. Ekonomi çökmüş durumda ve iş yok. Yatırım içinse asla uygun değil, hergün binlerce firma kapanıyor. Hazır yiyecek bol parası olan için 1 numara ama. Ekim 2016.

    1. ben senin söylediklerine inanmıyorum sadece yazmak için yazmışsın eğer söylediklerin doğru ise türkiyede ozman yaşayamazdın.

  2. Merhaba sayın iş veren ve barselona yetkilileri ben barselona da çalışmak ve hizmet etmek istiyorum ve benim genel temizlikçi ve çevre düzenlemesi ve meydancılık ve saygılarımla arz ederim

  3. Meraba benim ispanyada arkadaşım madrid de onun yanında kalmak istiyorum ve çalışmak istiyorum mesleğim bayan kuaförü İspanyol ca da öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  4. arkadaslar 15 yildir ispanya malaga da yasamaktayim , krizden etkilenen ülke oldu ama artik eskisi gibi degil ,Telecomunicación sektorunde çalisiyorum ,kriz eskisi gibi pek kalmadi , çalismak isteyene is var bu memlekette

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turk eleman