İsveç’te Türkler

Türkiye’den dışarıya göç denilince akla ilk gelen ülkelerin arasında şüphesiz Almanya ilk sırayı almaktadır. Ancak İsveç’te de bu tarz bir göçün yaşandığını söylesek, birçoğunuz bu durumu şaşkınlık ile karşılarsınız. Ülkenin önde gelen bilim adamlarının yanı sıra siyasi kişiliklerin de çeşitli dönemlerde İsveç’in yolunu tutması ile yaklaşık olarak 100 bin kişiye ulaşan koca bir ailenin inşası hakkında çeşitli istatistiki bilgiler dikkat çekicidir.
İsveç’te yaşayan Türkler başlığında sizlerin de kendine ait bir yer edinme fırsatını yakalayabilmek için yaşınız doğrultusunda başvuru için ücret ödemeniz gerekmektedir. 18 yaş üstü için 470 TL olarak belirlenen tutar, 18 yaş altı için 240 TL olarak öngörülmektedir. Bu tutarı ödemeniz dahilinde oturma iznini kazanmanız da anında gerçekleşmiyor. Yaklaşık olarak 1 yıllık bir süreç sonrasında İsveç hükümeti kabul edilip, edilmediğinize dair bilgileri içeren bir yazıyı tarafınıza ulaştırıyor.
İsveç’te yaşayan Türklerden bahsederken mavi yakalı tabiri sıkça kullanılmaktadır. Mavi yakalı tabiri beden gücü ile para kazanan insanlar için kullanılan bir tabirdir. Almanya’da olduğu üzere İsveç’te de beyin göçünden ziyade işçi gücü gözlemlenmiştir ve bu bağlamda İsveç’te yaşayan Türk nüfusu da sosyoekonomik açıdan şekillenmiştir. Halkın büyük kesimi genellikle Stockholm banliyölarında yaşayarak hayatlarını idame ettirmektedir. Genel olarak yüksek kesimli yatırımcıların yer almadığını üzülerek belirtmemiz gerekmektedir. Zaten bu duruma şehrin dışında yer alan yerleşim birimlerinde yaşayan nüfusu gözlemleyerek de varmanız mümkündür.
Zamanla beraber Türk nüfusunun yayılımında da değişimler gözlemlenmiştir. Siyasi ve ekonomik düzeyde reformist nitelikte gelişmeler gösteren İsveç, zamanla siyasi göçmenlerin yanı sıra beyin göçlerinin de yoğunlaştığı bir ülke halini almayı başarmıştır.

İsveç Türk işveren veya iş arayan bir personel iseniz isveç iş ilanları sayfasına göz atabilir siz de iş ilanı verebilirsiniz.


Etiket Bulutu

zürich türk pizza ustası Stockholm kaynakçı pizza aşçı kebab basel döner ustası frankfurt Stuttgart insaat avrupa pide döner garson paris Duisburg Londra usta türk eleman lahmacun pizzacı Berlin restorant erkek berberi kuaför almanca türk isci temizlik berber iş arıyorum kebap Riyad kebapci lokanta switzerland mutfak yurtdışı şoför Turizm Zürih dönerci arabistan

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir