İsviçre Türkleri ve iş bulma olanakları

Dünyanın ekonomik anlamda refaha ulaşmış ender ülkeleri arasında gösterilebilecek İsviçre’de Türk nüfusunun hatırı sayılır boyutlara ulaşması ileride ülkeye gelmek isteyen göçmenler için olumlu bir tablo yaratmayı başarsa da sonucun bu denli olumlu olduğu doğrultusunda emin olmak çok zor. Ülkenin özellikle Türkiye’den çalışan statüsünde bireylere son yıllarda yaptığı yaklaşımlar ve hayata geçirmeye planladığı sosyal reformlar göçmen adayları açısından pek de olumlu bir izlenim yaratmayı başaramıyor.

Ülkenin azınlıklara yaklaşımları her ne kadar sert politikalar içerse de toplum içerisinde aşırı milliyetçilerin azınlıklara karşı olumsuz bir yaklaşımı yok. İki ülke arasında yapılan ticari ve siyasi anlaşmalar Türklere olan yaklaşımlarda iyileşmelere sebebiyet verse de ayrıcalıklı bir statü tanımıyor. İsviçre’de yaşayan Türk nüfusunun genelde genç bireylerden oluşması çalışan statüsünde olumlu bir pay oluşturması nedeniyle İsviçre tarafından ılıman bir görüş benimsenmesine neden oluyor.

İsviçre’de yaşayan Türkler toplumda başarılı konumlara gelmiş durumda. Kazançlar oldukça iyi olmasına karşın, umutlar ile gelmelerine rağmen sosyoekonomik düzeyde başarılı bir tablo çizemeyen Türk nüfusunun varlığından da bahsetmek gerekiyor. Genellikle Zürich kentinde ağırlıklı dağılım gösteren göçmen Türkler, semtin sosyoekonomik düzeyinin iyi olduğu semtlerde yaşama imkanı buluyor.

Son olarak da İsviçre’de yaşayan Türklerin eğitimsel düzeyinden bahsetmek gerekiyor. Yaklaşık 40 bin dolaylarında çalışan Türk nüfusunun birçoğu üniversite mezunu olarak dikkat çekiyor. Ülkede yaşamını devam ettiren Türk kökenli vatandaşların %85’i Almanca’ya ileri derecede vakıfken %10’luk bir kısımda Fransızca’yı gayet yeterli düzeyde bilmekte. Ülkenin önde gelen üniversitelerinde de aktif olarak eğitim görmeye devam eden Türkler, artmakta olan işsizlik sorununa çözüm olacak nitelikte mezuniyet için ideal bir çözüm yolu olarak dikkatleri çekiyor.

Sizde isviçre’de iş arıyorsanız veya iş ilanı vermek istiyorsanız isviçre iş ilanları sayfası sizin için ideal bir tercih olacaktır.

Etiket Bulutu

temizlik mutfak Stockholm restorant paris Riyad Turizm dönerci zürich kebapci şoför türk lokanta kebab döner türk eleman arabistan iş arıyorum pizza ustası aşçı kebap kaynakçı kuaför Zürih Londra türk isci frankfurt pizzacı usta Duisburg switzerland erkek berberi lahmacun yurtdışı insaat Stuttgart almanca basel pide avrupa berber Berlin garson döner ustası pizza
3 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir