İsviçre’de yaşam ve çalışma koşulları

İsviçre Avrupa’nın refah seviyesi yüksek ülkeleri arasında yerini çoktan almıştır. Bu sebeple birçok vatandaş İsviçre’ye göç edebilmenin yollarını araştırmaktadır. Hali hazırda ülkede 110 binden fazla vatandaşımızın da bulunduğu düşünülürse ne denli büyük bir göç hareketinin var olduğunu sizler de gözlemleyebilirsiniz. 2007 yılı itibari ile Türkiye ve İsviçre arasında gerçekleşen ticaret hacminin büyük bir artış ile 3 milyar dolar gibi bir rakama ulaşması, iki ülke arasında yaşanan sorunların çözüldüğüne dair inancı artırmıştır.

İsviçre’de yaşayan Türkler yabancı nüfusun yaklaşık olarak %5’ini oluşturarak azınlıklar arasında 5. Sırayı almaktadır. Vatandaşlarımızın çok çeşitli sektörlerde çalışması ve genellikle hizmet sektöründe çalışması ekonomik olarak olumlu bir şekilde yorumlansa da İsviçre’de yaşayan Türklerin ekonomik bazda bu kadar rahat bir tablo çizdiği anlamına gelmemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmaların Türk kökenli vatandaşların işsizlik oranlarında yaklaşık olarak %2 dolaylarında bir gerileme katettiğini göstermiştir.

Vatandaşlarımız hakkında yapılan detaylı araştırmalar göstermiştir ki, Türkler yabancılara göre 1,5 kat daha işsiz kalma riski ile karşı karşıyayken, ülkenin vatandaşlarına oranla 3 kat daha fazla işsizlik ile karşı karşıya kalma durumundadır. Bu tablo bile İsviçre’de Türk nüfusunun kolay dönemler geçirmediğine örnek olarak gösterilebilir.
Türk nüfusunun çalışma sektörlerine dağılımına bakıldığında çalışan kesimin yarısının hizmet sektöründe aktif olarak yer aldığı gözlemlenmektedir. Bu sektörü metal sanayisi takip ederken, geriye kalan kısmı inşaat, tarım ve tekstil gibi köklü sektörler oluşturmaktadır.

Sözün özü, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İsviçre’de de çalışarak kazanç elde etme yöntemi rafa kalkmış gibi gözüküyor. Özellikle yabancılara karşı olarak sunulan yasalar bu yaptırımların belirgin bir örneği niteliğinde. Göçmen nüfusun, ticaret hayatına ve ekonomik hayata müdahalesini azaltmak isteyen ve bu yolla ekonomik açıdan muslukları kısmak isteyen birçok ülke gibi İsviçre’de de aynı durumun küçük bir örneğinin yaşandığını söyleyebiliriz.

İsviçre’de iş arıyorsanız veya iş veren bulmak istiyorsanız isviçre iş ilanları sayfasına gözatmanızda ve ilan vermenizde fayda var.

11 Yorum var “İsviçre’de yaşam ve çalışma koşulları

 1. Selam. Azeriyim. Azerbeycanda yaşıyorum. İsviçreye gitmek isterim komam ve bir kizimiz var. 4 buçuk ysşında. Yardımcı olurmusunuz lütfen?

  1. Salam. Mən almaniyada yaşayıram. Ömürlük yaşamaq icazəm var burda. Mən də ora köçmək istəyirəm. Amma eşitdiyimə görə alman vətəndaşı olsam daha yaxşı olar nəyinki bizim pasportlan. Uğurlar. Yenə də bir problem eləyin.

 2. terziyim ve perde ustasıyım her türlü dikim ve onarım işlerinden anlarım belgelerim mevcuttur türkiyede yaşıyorum 30 yaşındayım isviçirede çalışmak istiyorum ilgililerin dikkatine

 3. selam ben ömür boyu ailemle çoçuklarımla isviçrede yaşamak istiyorum türkiye şartlarında çalışılmıyor acıkcası garsonsuk bahcıvanlıktan kuyumcu imalat pazarlama sektöründe güvenlik görevlisiyım boya badana v.s işlerden anlarım çoğu işlerde çoçuklarımla orda yaşamak isterım orda okumalarını isterim daha iyi şartlarda orda insan hakları var eşitlik var orda adalet var daha cok şartlar türkiye şartlarıdnan daha iyi bu konu hakkında aileme bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. El sansti yspnsktayim.kil testere isleri. Yakma ve cama yazma gibi 100 lerce el sanatiyspmsktsyim. Isvicreye yerledebiirmiyim 1952 liyim

 5. Merhaba,
  Seyahat acentası yoneticiligi yapıyorum, isvicrede calısmak istiyorum,
  Bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim

 6. Zürih doğumluyum küçük yazda geldim 32 yasında eski mobilya usdaligim iyi
  Koruyan akrilik zımpara ve tezgacusdaligim var garsonluk yapdim
  Masor belgem var masaj super
  Kalfayken kucukvyasda araba tamiri yapdim
  Dekarasyonvisi yapdim
  Her isi yaparim yeterli olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turk eleman