İsviçre’de yaşam ve çalışma koşulları

İsviçre Avrupa’nın refah seviyesi yüksek ülkeleri arasında yerini çoktan almıştır. Bu sebeple birçok vatandaş İsviçre’ye göç edebilmenin yollarını araştırmaktadır. Hali hazırda ülkede 110 binden fazla vatandaşımızın da bulunduğu düşünülürse ne denli büyük bir göç hareketinin var olduğunu sizler de gözlemleyebilirsiniz. 2007 yılı itibari ile Türkiye ve İsviçre arasında gerçekleşen ticaret hacminin büyük bir artış ile 3 milyar dolar gibi bir rakama ulaşması, iki ülke arasında yaşanan sorunların çözüldüğüne dair inancı artırmıştır.

İsviçre’de yaşayan Türkler yabancı nüfusun yaklaşık olarak %5’ini oluşturarak azınlıklar arasında 5. Sırayı almaktadır. Vatandaşlarımızın çok çeşitli sektörlerde çalışması ve genellikle hizmet sektöründe çalışması ekonomik olarak olumlu bir şekilde yorumlansa da İsviçre’de yaşayan Türklerin ekonomik bazda bu kadar rahat bir tablo çizdiği anlamına gelmemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmaların Türk kökenli vatandaşların işsizlik oranlarında yaklaşık olarak %2 dolaylarında bir gerileme katettiğini göstermiştir.

Vatandaşlarımız hakkında yapılan detaylı araştırmalar göstermiştir ki, Türkler yabancılara göre 1,5 kat daha işsiz kalma riski ile karşı karşıyayken, ülkenin vatandaşlarına oranla 3 kat daha fazla işsizlik ile karşı karşıya kalma durumundadır. Bu tablo bile İsviçre’de Türk nüfusunun kolay dönemler geçirmediğine örnek olarak gösterilebilir.
Türk nüfusunun çalışma sektörlerine dağılımına bakıldığında çalışan kesimin yarısının hizmet sektöründe aktif olarak yer aldığı gözlemlenmektedir. Bu sektörü metal sanayisi takip ederken, geriye kalan kısmı inşaat, tarım ve tekstil gibi köklü sektörler oluşturmaktadır.

Sözün özü, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İsviçre’de de çalışarak kazanç elde etme yöntemi rafa kalkmış gibi gözüküyor. Özellikle yabancılara karşı olarak sunulan yasalar bu yaptırımların belirgin bir örneği niteliğinde. Göçmen nüfusun, ticaret hayatına ve ekonomik hayata müdahalesini azaltmak isteyen ve bu yolla ekonomik açıdan muslukları kısmak isteyen birçok ülke gibi İsviçre’de de aynı durumun küçük bir örneğinin yaşandığını söyleyebiliriz.

İsviçre’de iş arıyorsanız veya iş veren bulmak istiyorsanız isviçre iş ilanları sayfasına gözatmanızda ve ilan vermenizde fayda var.


Etiket Bulutu

almanca frankfurt lahmacun temizlik pide Turizm arabistan türk isci basel kuaför pizza ustası berber garson Zürih Stuttgart pizza Stockholm dönerci lokanta türk Duisburg Londra pizzacı döner ustası switzerland Riyad Berlin türk eleman insaat restorant zürich usta aşçı mutfak avrupa paris kebab iş arıyorum erkek berberi kaynakçı kebap kebapci yurtdışı şoför döner
11 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir