İtalya’da öğrencilik ve iş hayatı

Akdeniz ikliminin hakim olduğu İtalya, yemek kültürü ve sosyal yaşam konusunda da Türklere oldukça benzer bir yaklaşım sergilemektedir. Bu sebep ile son 7 yıllık süreçte, Türkiye’den fazlası ile göç almıştır. Eğitim anlamında reformları destekleyen ülke, işçi gücünden ziyade beyin göçünü teşvik etmeye çalışmaktadır. Her ne kadar öğrencileri destekleyen eğitim reformları ile daha da cazip bir ülke olmayı başarsa da zaman içerisinde artış gösteren ekonomik durum, orta kesim öğrencilerin gider konusunda karşılayamayacağı meblağlara ulaşmayı başarmıştır. Bu durum özellikle Roma, Milano gibi şehirlerde bariz olarak gözlemlenmektedir.

Türkler, İtalya’da oldukça köklü bir geçmişe sahip olması nedeni ile gayet başarılı konumlara ulaşan insanları da bünyesinde barındırmayı başarmıştır. Son zamanlarda yatırımcıların da ilgi odağı haline gelen ve kararlı ekonomik yapısı nedeni ile göçlerde teşvik edici bir portre çizmektedir. Öğrencilerin de fazlası ile tercih ettiği bir ülke olma statüsünde bulunan İtalya yaşam giderleri konusunda ise bir hayli can sıkıcı performans sergileyebilmektedir. Örneğin 600 Euro karşılığında tutabileceğiniz evler ne yazık ki pek de tatmin edici düzeyde değildir. Roma ve Milano gibi büyük kentlerde ise durum daha da olumsuz olarak yorumlanabilir. Ülkenin kişi başına düşen milli gelirinin yüksekliği ise, yıllardır burada yaşayan Türkleri pek de etkilememektedir.

İtalya ve Türkiye, mutfak kültürü olarak yakın bir performans sergilemektedir. İtalya’nın dünyaya yayılmayı başaran mutfağı sayesinde Türkiye’de de tercih edilen yemek seçenekleri sebebi ile Türklere zorluk yaşatmamaktadır. Türk mutfağının da fazlası ile sevildiği ülkede, Türkler restoran tarzı işletmeler açarak esnaf kadrosunda yerini çoktan almıştır. Akademisyenler, doktor, avukat, mühendis gibi yüksek vasıflı meslek çalışanların da bulunduğu Türk nüfusu diğer Avrupa ülkelerinin aksine daha başarılı bir Türk göçmen statüsüne sahiptir. Diğer ülkelerde bulunan Türk nüfusuna göre daha başarılı bir ekonomik durumda olan İtalya’da yaşayan Türkler, sosyoekonomik düzey olarak da başarılı bir porte çizmektedir. Hali hazırda kolayca gözlemlenen bu durum, yeni Türk nüfusunun göçünü de teşvik edici bir faktör olarak dikkatleri çekmektedir.

İtalya’da yaşıyor ve Türk bir personel arıyor veya Türk bir firma‘da çalışmak istiyorsanız italya iş ilanları sayfamıza gözatabilir ve ilan verebilirsiniz.

Etiket Bulutu

türk eleman basel almanca aşçı pide lokanta paris yurtdışı Londra kebab şoför pizza ustası frankfurt arabistan Stockholm garson usta döner lahmacun avrupa türk isci kaynakçı Turizm Stuttgart zürich Zürih Duisburg switzerland pizza Berlin türk Riyad erkek berberi kebapci döner ustası restorant mutfak berber insaat pizzacı iş arıyorum dönerci kuaför kebap temizlik

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir