İtalya’da Türkler

Tarihin nakış, nakış işlendiği, ekonomik düzeyi itibari ile reforma ulaşmış, dünyanın en büyük devletlerinden biri olmayı başaran İtalya’nın, göç konusunda da bu kadar fazla tercih edilmesinin ardında ülkenin, gelişim gösteren altyapısı ilk sırayı alıyor. Bu işçi ve beyin göçleri arasında da Türklerin sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. 2002 yılı itibari ile 7 bin dolaylarında olan Türk nüfusu, 2009 yılında yapılan araştırmalar neticesinde yaklaşık olarak 17 bin olarak tespit edilmiştir.
Göçler arasında en çok yerleşim gözlemlenen kent olarak Roma’da ulaşım oldukça başarılı dizayn edilmiş ve kentin her bölgesine gidecek yaygın bir ağa sahip. Ülkenin mutfak kültürünün, dünya tarafından da benimsenmesi ve örneklerinin ülkemizde de sıkça kullanılması nedeni ile mutfak kültüründe pek de rahatsız edecek bir durum gözlemlenmemektedir. Bu da Türk nüfusundaki artışın teşvik edici başlıklarından biri olmayı başarmıştır. İtalya’da yaşayan Türkler, artık topluma entegre olmuş ve toplumun benimsediği insanlar statüsüne ulaşmayı başarmıştır.
İtalya’da yaşayan Türkler’e karşı her ne kadar art niyet gözlemlenmese de bazı aşırı milliyetçiler tarafından, sadece Türklere has deyimler söz konusudur. Örneğin “mamma li turchi” deyimi, Türkçe’de “anneciğim, Türkler!” anlamına gelmektedir. Bu deyim, pek de iyi anlamlara gelmemek ile beraber, Osmanlı’nın ülke tarihindeki olumsuz etkileri ve birçok savaşta alınan mağlubiyet, aşırı milliyetçiler tarafından halen unutulmamak ile beraber, deyimler ile hayata entegre olabilmeyi başarmıştır.
İtalya’da yaşam hakkında detaylı araştırma yapan Türkler, kamu düzeninde Avrupa ülkeleri arasında çok da iyi konumlarda olmadığını göz önüne sürmektedir. Ülke her ne kadar gelişmiş bir ülke statüsünde olsa da kamu kuruluşlarının işleyişi pek de başarılı değildir. Hal böyle olunca insanların, memnuniyetsizliklerini dile getirmelerine sebebiyet vermektedir.
İtalya’da yaşayan Türkler, genellikle dini inanışlarına bağlı ve bu bağlamda ibadetlerini düzenli olarak yerine getiren bir kesimden oluşmaktadır. İtalya’nın halk unsuru olarak, dini ve siyasi görüşlere fazlası ile saygı gösterdiğini dile getirmek mümkündür. Bu bağlamda dini yaşama, vatandaşlar tarafından hiçbir müdahale gözlemlenmemektedir. Topluma entegre olmayı başaran Türkler de İtalyanların dini inanışlarına ve dünya görüşlerine müdahale etmeyerek, toplum içerisinde huzurun bozulmamasına katkı sağlamaktadır.

İtalya’da yaşayan bir işveren veya iş arayan bir personel iseniz italya iş ilanları sayfasına göz atabilir siz de iş arıyorum veya iş ilanı verebilirsiniz.

Etiket Bulutu

avrupa kebap kebab iş arıyorum paris Duisburg switzerland Riyad Stockholm lahmacun Berlin pizza ustası pizza dönerci almanca kebapci temizlik kuaför aşçı kaynakçı Turizm Stuttgart döner Zürih türk restorant basel frankfurt Londra garson insaat döner ustası usta pizzacı berber şoför yurtdışı türk eleman arabistan mutfak zürich erkek berberi pide türk isci lokanta

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir