Kanada’da Yaşayan Türkler

Ülkemizde iş bulamayan veya akademik anlamda kendini geliştirmek isteyenlerin ilk merkezlerinden biri şüphesiz Kanada oluyor. Gelişmiş üniversiteleri ve yüksek gelir kaynakları nedeniyle tercih edilen Kanada, birçok Türk vatandaşına ev sahipliği yapıyor.

Kanada’da yaşayan Türk vatandaşlarının yaklaşık olarak 30 bin dolaylarında olduğu düşünülüyor. Hal böyle olunca Kanada’nın herhangi bir caddesinde Türk mutfağına özgü restoranlar ile karşılaşıp, kendinizi bir Türk ile sohbet ederken bulabilirsiniz. Kanada’da Türk nüfusunun Ontario, British Columbia ve Quebec eyaletlerinde çoğunlukla yaşadığı biliniyor. Kanada’nın yolunu tutmuş Türklerin büyük çoğunluğunun kökeninin Kıbrıs olması ise dikkat çeken ayrı bir özellik.

Almanya, Fransa, İngiltere gibi büyük Avrupa ülkelerinde olduğunun aksine Türk ailelerinin dağınık olarak yerleştikleri gözlemleniyor. Avrupa ülkelerinde gözlemlenen Türk mahallelerinin Kanada’da karşılığı ne yazık ki yok. Türk ailelerinden Kanada’da yatırım yapıp, karşılığını görenlerin sayısı da yadsınamaz. Özellikle inşaat ve gıda sektöründe öne çıkan isimler arasında kendine yer bulmayı başarmış Türk aileleri mevcut.

Özellikle hizmet sektörüne ait yatırımların son derece büyük bir pazar payına sahip olduğu Kanada’da kişi başına düşen gelir 20 bin dolara yaklaşmaktadır. Türkiye’den sağlık sektörü mezunlarının Kanada’da son derece iyi ücretler karşılığında çalıştığı da bilinen gerçekler arasındadır. Ülkemizde iş konusunda sıkıntılar yaşayan birçok mesleğin Kanada’da popüler meslekler arasında yer alması nedeniyle Türkiye’den Kanada’ya göçlerin her sene giderek arttığını gözlemlemek mümkündür.

Kanada iş ilanları için buraya tıklayınız.


Etiket Bulutu

Zürih lahmacun mutfak garson arabistan kebapci insaat pizza şoför berber frankfurt pide Stuttgart türk temizlik türk eleman kebab zürich döner ustası paris Londra avrupa erkek berberi kuaför pizzacı türk isci aşçı iş arıyorum dönerci restorant pizza ustası usta Stockholm kaynakçı switzerland yurtdışı almanca lokanta Berlin Turizm Duisburg kebap döner basel Riyad
3 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir