Kanada’da Yaşayan Türkler

Ülkemizde iş bulamayan veya akademik anlamda kendini geliştirmek isteyenlerin ilk merkezlerinden biri şüphesiz Kanada oluyor. Gelişmiş üniversiteleri ve yüksek gelir kaynakları nedeniyle tercih edilen Kanada, birçok Türk vatandaşına ev sahipliği yapıyor.

Kanada’da yaşayan Türk vatandaşlarının yaklaşık olarak 30 bin dolaylarında olduğu düşünülüyor. Hal böyle olunca Kanada’nın herhangi bir caddesinde Türk mutfağına özgü restoranlar ile karşılaşıp, kendinizi bir Türk ile sohbet ederken bulabilirsiniz. Kanada’da Türk nüfusunun Ontario, British Columbia ve Quebec eyaletlerinde çoğunlukla yaşadığı biliniyor. Kanada’nın yolunu tutmuş Türklerin büyük çoğunluğunun kökeninin Kıbrıs olması ise dikkat çeken ayrı bir özellik.

Almanya, Fransa, İngiltere gibi büyük Avrupa ülkelerinde olduğunun aksine Türk ailelerinin dağınık olarak yerleştikleri gözlemleniyor. Avrupa ülkelerinde gözlemlenen Türk mahallelerinin Kanada’da karşılığı ne yazık ki yok. Türk ailelerinden Kanada’da yatırım yapıp, karşılığını görenlerin sayısı da yadsınamaz. Özellikle inşaat ve gıda sektöründe öne çıkan isimler arasında kendine yer bulmayı başarmış Türk aileleri mevcut.

Özellikle hizmet sektörüne ait yatırımların son derece büyük bir pazar payına sahip olduğu Kanada’da kişi başına düşen gelir 20 bin dolara yaklaşmaktadır. Türkiye’den sağlık sektörü mezunlarının Kanada’da son derece iyi ücretler karşılığında çalıştığı da bilinen gerçekler arasındadır. Ülkemizde iş konusunda sıkıntılar yaşayan birçok mesleğin Kanada’da popüler meslekler arasında yer alması nedeniyle Türkiye’den Kanada’ya göçlerin her sene giderek arttığını gözlemlemek mümkündür.

Kanada iş ilanları için buraya tıklayınız.

Etiket Bulutu

Turizm pizzacı zürich şoför Londra kebab kebap almanca arabistan dönerci mutfak usta türk isci avrupa pizza ustası Zürih kuaför kaynakçı lahmacun garson Riyad Berlin basel türk eleman türk insaat restorant aşçı döner ustası pide kebapci Stockholm yurtdışı paris berber pizza lokanta döner iş arıyorum Stuttgart temizlik switzerland Duisburg erkek berberi frankfurt
3 Cevap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir