Kıbrıs’ta Çalışma Hayatı

Kıbrıs çalışma hayatı Türkiye’ye oranla son derece rahattır. Ada ülkesi olmanın verdiği rahatlığa, tahammülü zor sıcak hava koşulları da ilave edilince çalışma saatlerinin esnek olduğunu söylemek mümkündür. Ülkede genellikle Avrupa, bilhassa İngiltere, odaklı gelirden söz edilebilir. Aileler arasında oldukça zenginlerden söz edilse de, orta halli bir ücret kazananlardan da söz edilebilir.

Yıllar önce Barış Harekat’ı sonrası Anadolu’dan gelen Türklerin büyük çoğunluğu ulaşım yollarının yanı sıra yemek sektörüne doğrudan katılım sağlamışlar. Ülkede çok sayıda Türkiye kökenli vatandaşa rastlamanız mümkündür. Zaten resmi veriler doğrultusunda Kıbrıslı Türkler oranında Türkiye vatandaşı bulunduğu da biliniyor.

Kıbrıs’ta asgari ücret ortalama olarak 1400 TL sularında. Hal böyle olunca orta halli çalışanların bile Türkiye’ye oranla iyi ücretler kazandığını söylemek mümkün. Memurların kazançları da Türkiye’deki memurlara oranla gayet yeterli. Ancak bu kazançların yanı sıra Kıbrıs’ta yaşamın pahalı olduğunu da dile getirmeden olmaz. Genellikle gelir, gider dağılımıyla Türkiye ile aynı hesaba geldiğini söylemek mümkündür.

Kıbrıs’ın sanayi ve endüstri alanında rekabetçi firmaları bulunmamakta. Ülkenin her sektörde bir ya da iki adet bilinen firması bulunuyor. Hal böyle olunca ürünlerde indirim de olmuyor. Kıbrıs’ın en önemli gelir kaynağı Türkiye ve diğer ülkelerden eğitim görmek amacıyla üniversitelere kayıt yaptırmış öğrenciler. Eğitim ücretlerinin yanı sıra konaklama, gıda, giyim sektörü gibi birçok sektörün canlanmasına doğrudan etkide bulunan öğrenciler, Kıbrıs’ın bacasız sanayisi olarak nitelendirilebilir.

Kıbrıs’ın en önemli diğer gelir kaynağı ise şüphesiz tatil sektörü. Yaz aylarında tıka basa dolan oteller, Kıbrıs’ın gelirine ciddi katkıda bulunuyor. Turizm sektörüyle beraber gelen turistin esnafın işlerine de katkıda bulunması, ticarete bir nebze de olsa can katıyor.

Kıbrıs iş ilanları / Kıbrıs iş ilanı ver


Etiket Bulutu

switzerland döner şoför Stockholm Duisburg mutfak pizza ustası frankfurt almanca arabistan lokanta temizlik türk isci türk Berlin erkek berberi döner ustası pide Riyad usta aşçı basel kebap kebab dönerci Stuttgart avrupa zürich berber kuaför pizzacı lahmacun türk eleman pizza Londra kebapci restorant iş arıyorum Zürih insaat paris yurtdışı Turizm garson kaynakçı

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir