Kıbrıs’ta Yaşayan Türkler

Türkiye’nin yanı başında bir ada. Sessiz, sakin ve kendi halinde yaşayan insanların olduğu bir coğrafya. Yıllar önce yaşanan acıların konuşulmadığı bir kent olarak dikkatimizi çekiyor. İlerlediğimiz sokaklar, gördüğümüz eski mimariler üzerinde yer alan kurşun izleri zaten o döneme ışık tutmaya yetiyor. Yine de gülümseyerek selamlayan esnafın içten muhabbetiyle ferahlayıp, gölgede bölge insanına, Kıbrıs’a dair bilgiler edinebiliyorsunuz.

Kıbrıs’ta yaşayan Türkler tam anlamıyla barışçıl, çağdaş ve yenilikçi. Barış harekatından sonra çoğalan Türk nüfusu adaya tam anlamıyla entegre olmuş vaziyette. Sıcağa dayanamayıp, bindiğiniz takside sıcak bir sohbete koyulduğunuzda Adana’dan, Mersin’den, Samsun’dan göç eden hayatlar ile tanışıyorsunuz. Memleket özlemini anlatan taksici ile Kıbrıs’ı gezmeye koyuluyorsunuz. Rum kültüründen kalma binaların, tarihi motiflerin eşliğiyle Akdeniz’in güzelliklerine kendinizi kaptırıyorsunuz.

Kıbrıs’ın en kalabalık kentlerinden biri olan Lefkoşa, birçok global firmanın da yer aldığı bir merkez olarak güncelliğini koruyor. Tarihi mimariyle bütünleşmiş ada evleri sizi Türkiye’de gördüğünüz ortamdan çok daha uzağa taşıyor. Bunun yanı sıra en çok yaşanan kentlerden biri olma konumunu devam ettiren Girne, tam anlamıyla ada havasını soluyabileceğiniz ender yerlerden biri. Türkiye’den gelen turistlerin son derece ilgisini çeken ve takdirini toplayan Harbour ve Girne Kalesi, Kıbrıs’ın sıcağında bir nebze ferahlayabilmeniz için olanak sağlıyor. Son olarak da Mağusa’dan bahsedebiliriz. Bünyesinde barındırdığı koca bir üniversiteyle nüfusunu ciddi olarak artıran kent, aynı zamanda Kıbrıs’ın en eski yerleşkelerinden biri olan Maraş bölgesi ile de ilgileri odağına çekmeyi başarıyor. Güney Rum kesimiyle karşı karşıya yaşayan insanların hayatlarını dinlediğinizde, o dönemleri geçiren dedelerimizin, nenelerimizin acı dolu hikayelerine ortak olabiliyorsunuz.

Kıbrıs’ta yaşayan Türklerin genelde geçimini memur olarak geçirmesi ilginç bir istatistiktir. Ülkede sanayinin ve endüstrinin fazla gelişmediği göz önünde bulundurulursa zaten olası bir durum olarak yorumlanabilir. Genel olarak maddi durumlarında iyilik hali gözlemlense de, Türkiye’de olduğu üzere ortalamanın altında hayatını idame edenlerin payı da yadsınamaz. Özellikle Barış Harekatı’nın ardından yavru vatanın yolunu tutan vatandaşlarımızın ekonomide aktif rol oynadığını söylemek mümkün.


Etiketler:, ,

Etiket Bulutu

erkek berberi aşçı Turizm kebap insaat basel paris döner ustası Riyad türk isci Stuttgart almanca lahmacun Duisburg pide switzerland dönerci döner zürich avrupa lokanta pizzacı yurtdışı kuaför frankfurt şoför kaynakçı kebapci Berlin temizlik berber mutfak pizza pizza ustası iş arıyorum usta Stockholm garson türk Londra türk eleman restorant Zürih kebab arabistan

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir