Rusya’da Türklerin Yaşamı ve Çalışma Hayatı

Rusya’da yaşamak, Rusya’ya alışmak bir Türk için oldukça zor. Soğuk ikliminin yanı sıra farklı harflerle kurgulanmış bir dile sahip olan Rusya’da kendinizi topluma entegre edebilmek için büyük bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Kısacası kafanızda Rusya macerası yaşamak yer edindiyse bu hedefinizi gerçekleştirmeye Rusça öğrenmekle başlayabilirsiniz. Şimdi gelin, 60 bin Türk’e ev sahipliği yapan Rusya’yı ve Rusya’da yaşamı yakından tanıyalım.

Ülkenin her yerinde Rusça’nın gözle görülür bir üstünlüğü var. Oldukça büyük kentler dışında Rusça konuşana rastlamak zor. Moskova gibi kozmopolit halka sahip bir kentte bile İngilizce konuşabileceğiniz insan sayısı oldukça az. Rusya’nın bir diğer problemi ise gıda sektörü. Çalışma odaklı Rusya’nın yolunu tutan Türk vatandaşlarının Rus mutfağına alışması bir hayli uzun sürüyor. Bu sebeple topluma tam anlamıyla entegre olma safhası biraz daha uzuyor.

Rusya’da ulaşım oldukça kolay. Toplu taşıma araçları büyük kentlerde oldukça sistemli bir şekilde çalışıyor. Gece geç saatlere kadar işleyen bu araçların yanı sıra Türkiye’de minibüs kavramının karşılığı konumundaki marsurutkalar ile de gün içinde rahatlıkla seyahat imkanı bulabilirsiniz. Rusya’da ulaşımın en ilginç yanlarından biri taksilerin çalışma prensibidir. Dünyanın birçok ülkesinde etkin olarak kullanılan taksimetre kavramı henüz Rusya’ya ulaşmış değil. Hal böyle olunca taksi yoluyla seyahatinizin arkasından taksici ile pazarlık diyaloğuna girebilirsiniz. Şehirler arası ulaşımda ise en etkin ve kullanılan yollar arasında trenler yer almaktadır. (rzd.ru adresinden tren bileti edinebilirsiniz)

Ülkeye göç eden Türkleri yakından ilgilendiren bir başka konu ise şüphesiz konaklamadır. Büyük şehirlerde iş bulduğunuz takdirde, konaklama imkanı size işveren tarafından sağlanabiliyor. Ev tutanların ise değişik konulara dikkat etmesi gerekiyor. Halen Sovyetler birliğinden kesitler taşıyan Rusya’da, bir işçinin tutabileceği evlerde genellikle Sovyetlerden kalma oluyor. Eski tesisat sistemiyle karşınıza çıkan bu yapılar, yıl içerisinde size defalarca sorun çıkarabiliyor.

Rusya’ya gelen Türklerin esas hedefi şüphesiz kazançtır. Rusya’da maddi olanaklar Türkiye’ye oranla gayet yeterlidir. Dolar kurundan alınan maaşlar firmanın politikasına göre değişim gösterebilir. Bazı firmalar, paranın az bir kısmını size verip gerisini Türkiye’deki banka hesabına yatırma yolunu seçebiliyor. Bazı firmalar ise parayı olduğu gibi size teslim ediyor. Burada şöyle bir sorun var. Rusya’da para harcamak oldukça kolay. Yatırım amacıyla geldiğiniz Rusya’dan eliniz boş dönebilirsiniz. Bu konuda dikkatli olun!

Eğer Rusya’da çalıştıracak Türk personel veya çalışacak Rusya iş ilanları arıyorsanız hemen inceleyiniz.


Etiket Bulutu

türk türk isci kebab almanca aşçı döner ustası switzerland basel Turizm şoför dönerci türk eleman lahmacun pizza ustası zürich garson Duisburg Berlin lokanta döner insaat arabistan restorant Londra Stuttgart pide kaynakçı usta frankfurt yurtdışı pizzacı kebapci berber mutfak avrupa temizlik Riyad kuaför Zürih pizza Stockholm erkek berberi paris iş arıyorum kebap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir