Yunanistan’da üniversite eğitimi ve iş bulmak

Her şeyden önce Yunan Uygarlığından bahsetmek gerek. Tarihin en eskilerindendir Helen medeniyeti! Bilim ve sanatta dünya mirası oluşturmasında kuşkusuz en çok onların katkısı olmuştur. Böyle bir ülkede üniversite okumak sizin için mükemmel bir deneyim olacaktır.

Herkesçe bilinen yahut akademik çevrelerde dile getirilen Filoloji, Antik Tarih, Felsefe, Pedagoji ve Arkeolojinin yanı sıra Psikoloji gibi bilim dallarında eğitim görmek için Yunanistan’ın tercih edildiğine dair genel bir kanı vardır. Sanırım bunun sebebini ilk yazdığım cümlelerle bağdaştırmak zor olmasa gerek. Fakat ülkede sadece bu eğitimler verilmiyor! Teknik anlamda eleman ihtiyacı hat safhada olan bir ülke Yunanistan.

Günümüzde küreselleşen dünyanın getirisiyle her ülkenin yetişmiş nitelikli bireylere ihtiyacı olduğu yadsınamaz. Hali hazırda yakın coğrafyadan gelen herkese kapı açarak ekonomik canlılık sağlamak ve yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak en bilinen yöntemdir. Yunanistan’ın son ekonomik krizden ciddi bir yıpranma yaşadığı bilinen bir gerçek. Yine bir bilinen gerçek daha var ki o da Avrupa Birliği’nin Yunanistan’ın bütün kredi borçlarını silip, tekrar kredilendirme yapmasıdır.

Şimdi aslında bunun sebeplerine inmek gerekir. Özetle yönetim yasalar gereği pek çok konuda halkın üzerinden yük aldığı diğer bir ifadeyle pek çok hizmeti devlet hazinesinden karşıladığı için zor duruma düşmüştür. En basitinden ve konumuz gereği bir üniversite öğrencisinin Yunanistan’da bir yıllık üniversite eğitim ücreti $5000 dolaylarındadır ve bu tamamen devlet tarafından karşılanmaktadır. Yani giderlerinizin en aza inmesi için Yunanistan Devleti taşın altına elini koymaktadır.

İş bulma konusuna gelecek olursak, başta da belirttiğim gibi ülkede teknik eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Hatta bazı ulusal dernek yönetimleri yabancı öğrencilere okulları bittikten sonra orada kalıp çalışma hayatına Yunanistan’da devam etmelerini taahhüt etmeleri şartıyla okuduğu süre boyunca burs imkanı sağlamaktadır. Diğer yandan ülkede yakın zamanda halkın maaşlarını alamadığı gerekçesiyle gösteriler yapması gibi olayların yaşanmış olduğu ve bunların bir anda kesilmesi tamimiyle gerçeği yansıtmadığı, yahut ülkenin sadece işsizlik maaşı alan bir kesimi veya alt gelir seviyesine sahip insanlardan oluştuğu bilinmektedir.

Yunanistan iş ilanları sayfasına bakarak iş ilanı bulabilir veya ücretsiz ilan ekleyebilirsiniz.


Etiket Bulutu

insaat erkek berberi Stuttgart dönerci Berlin basel almanca pizzacı türk isci temizlik pide garson arabistan kuaför aşçı Stockholm berber kaynakçı kebab yurtdışı döner mutfak lahmacun switzerland şoför kebap pizza ustası döner ustası Londra restorant kebapci Duisburg Riyad Zürih Turizm paris lokanta frankfurt pizza iş arıyorum usta türk eleman avrupa zürich türk

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir